big air
Sporty zimowe

Sporty zimowe a ekologia: jak chronić naturę podczas uprawiania sportów zimowych?

Świadomość ekologiczna rośnie w wielu aspektach. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak na nasze środowisko wpływa uprawianie sportów zimowych? To zdecydowanie jeden z tych tematów, nad którym mało kto myśli na co dzień. Wśród wielu dyscyplin sportów zimowych, od łyżwiarstwa, przez narciarstwo, aż po biathlon, można znaleźć takie, które z mniejszym lub większym stopniu niosą ze sobą wyzwania dla naszej natury. Postanowiłem pochylić się na tym tematem i opisać ekologiczne aspekty sportów zimowych oraz zastanowić się, w jaki sposób możemy wpłynąć na to, aby świetnie się bawić i dbać o naszą planetę.

Jaki wpływ na środowisko mają sporty zimowe?

Czy uprawianie sportu w ogóle może mieć negatywny wpływ na środowisko? Tak, jeśli spojrzymy nieco szerzej, biorąc pod uwagę szerszy kontekst sportów zimowych jako branży komercyjnej. Oto kilka czynników, których zdecydowanie nie można uznać za proekologiczne w kontekście sportów zimowych:

  • wycinki lasów pod budowę stoków narciarskich,
  • emisja spalin z maszyn produkujących sztuczny śnieg,
  • generowanie odpadów przez ośrodki narciarskie,
  • skrócenie sezonów zimowych (tu z kolei ma na to wpływ globalne ocieplenie) sprawia, że coraz częściej są wykorzystywane środki sztucznego naśnieżania.

Przyjrzyjmy się sposobom, w jaki możemy zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko podczas uprawiania sportów zimowych.

Wybieranie ośrodków narciarskich, które dbają o ekologię

Coraz więcej ośrodków narciarskich podejmuje konkretne kroki po to, aby zmniejszyć swój ślad węglowy. W tym celu wykorzystują energię odnawialną do produkcji śniegu lub zupełnie rezygnują ze sztucznie przygotowanych stoków. Ekologiczne kurorty dbają o mądre gospodarowanie odpadów, dostęp do komunikacji miejskiej oraz chronią środowisko naturalne w obrębie ośrodków.

Takie ośrodki, szczególnie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii przechodzą kontrolę niezależnych instytucji i jeśli audyt przejdzie pomyślnie, uzyskują certyfikaty (Viabono, TourCert, Ecolabel czy Blue Swallow). Turyści i sportowcy wybierający takie ośrodki, bezpośrednio wspierają ekologiczne praktyki w branży.

Ciekawostka: w Nowym Meksyku działa pierwszy ośrodek narciarski Ski Valley, który otrzymał status B-Corp. Oznacza to, że ośrodek dba o wysokie standardy ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Stosowane są praktyki zrównoważonego rozwoju, wykorzystywanie zużywanego oleju, oszczędzanie śniegu i zmniejszanie zapotrzebowania na sztuczny śnieg.

Nie kupuj – wypożyczaj

Jeśli tak jak ja, korzystasz z kurortów narciarskich raz do roku, nie musisz inwestować w drogi sprzęt i napędzać konsumpcji. Zamiast tego skorzystaj z wypożyczalni lub poszukać platform internetowych, na których możesz pożyczyć sprzęt od osoby prywatnej. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w sprzęt tylko dla siebie, zwróć uwagę na produkty używane, dostępne na przykład na pchlich targach.

Zakup sprzętu sportowego w ekologicznych firmach

Profesjonalny sprzęt do uprawiania sportów zimowych to spora inwestycja. Warto wybierać produkty takich firm, które promują zrównoważony rozwój, wykorzystują materiały z recyklingu lub w inny sposób wspierają inicjatywy ekologiczne. Nie brakuje też firm, które wdrażają technologie recyklingu i ponownego wykorzystania zużytych sprzętów narciarskich. Pomaga to zmniejszyć zużycie wody i energii potrzebne do wyprodukowania zupełnie nowych sprzętów.

Ograniczenie marnotrawstwa

Osoby uprawiające sporty zimowe powinny ograniczać marnotrawstwo i nadmierny konsumpcjonizm. Warto unikać częstej wymiany sprzętu, gdy może one jeszcze posłużyć przez kilka sezonów. Podczas pobytu w ośrodkach narciarskich warto mieć na uwadze swój wpływ na środowisko, szanować lokalną przyrodę, unikać śmiecenia, wspieranie lokalnych biznesów.

Zwiększanie świadomości

Warto zwiększać świadomość na temat tego, jak sporty zimowe wpływają na środowisko. Już teraz prężnie działają takie organizacje jak Protect Our Winters, które angażują sportowców na rzecz ochrony klimatu po to, aby zmniejszać negatywny wpływ zimowych, sportowych pasji na naszą planetę.

Krąg się zamyka: zmiany klimatyczne wpływają na sporty zimowe

Sporty zimowe to gigantyczny biznes. W samych Stanach Zjednoczonych ten sport uprawia około 23 miliony Amerykanów rocznie, wydając na to ponad 12 mld dolarów. Niestety, ze względu na powolne ocieplanie się klimatu, w wielu ośrodkach sezony zimowe trwają coraz krócej. W wielu ośrodkach dedykowanych sportom zimowych odnotowuje się również mniejsze opady śniegu.

Kurorty, które dbają o ekologię, często decydują się na zmniejszenie ilości produkowanego sztucznego śniegu. To z kolei sprawia, że dostęp do obszarów wypoczynkowych, które zapewnią sportowcom i miłośnikom zimowej aktywności perfekcyjne warunki do szusowania będzie malał. Wpłynie to na nastroje konsumentów oraz możliwe rezygnację z aktywnego wypoczynku.

Moje podsumowanie: uprawiajmy sporty zimowe z głową i ekologicznie

Uprawianie sportów zimowych zdecydowanie nie jest głównym powodem zmian klimatycznych ani najmniej ekologiczną aktywnością. Sport to zdrowie, a od naszej postawy zależy, w jakim stopniu pasja będzie oddziaływać na środowisko dookoła nas. Dbajmy o ekologiczne aspekty naszych aktywności, chrońmy naturę dla przyszłych pokoleń i czerpmy przyjemność z aktywnego stylu życia.

Źródła

Przydatne linki, dzięki którym możesz poszerzać swoją wiedzę: